• LOGIN
  • Ostukorvis ei ole tooteid.

5 peamist ebaedu põhjust

Auuuu, naised! Tõstke käsi, kes teist ei soovi olla edukas!

Usun, et kui oleksin selle küsimuse esitanud sadadest naistest koosneva auditooriumi ees, siis poleks tõusnud ükski käsi. No olgu, võib-olla mõni oleks, aga pigem siis ehk ajendatud vaid tähelepanuvajadusest. Ja ikkagi, kui enamus meist soovib saada edukaks, siis miks on meie hulgas sellest hoolimata vaid üksikuid, kes saavad öelda, et nende eesmärgid on täidetud? Midagi ei ole teha, faktid räägivad enda eest – erinevad uurimused on tõestanud, et kõigest 2-8% kogu inimkonnast võib lugeda edukaks. Usun, et naised ei ole siinkohal mingiks erandiks.

Mida siis nende statistiliste numbritega peale hakata? Tegelikult, ega vist suurt midagi. Numbrid ja statistika elavad oma elu, meie aga saame panustada enesearengusse ning asuda 2-8% hulka lootes, et selle abiga saame ehk suures plaanis lõpuks ka statistikat muuta. Seda blogipostitust kirjutades tegelesin edukuse teemaga põhjalikult ning võin etteruttavalt öelda, et õnneks on praktiliselt igal inimesel võimalik saavutada edu. Üks võimalus on loota heale õnnele, aga teine on ohjad enda kätte haarata ning tegutsema asuda.

Siisiki, mida siis ikkagi teha, et tegevuste sooritamine meile ka lõpuks edu tagaks? Kursuse “Miljonäride kursus naistele” raames olen kokku puutunud sadade naistega. Praktiliselt kõik osalejad on olnud ägedad, ettevõtltlikud ja toimekad ka enne kursust, samas tõdesin, et enamus nende hulgast ei olnud kuni kursusele tulemiseni oma ideede teostamiseks midagi ette võtnud. Selgus, et põhiliseks piduriks oli hirm ebaõnnestumise ees. Pean tunnistama, et ka minule ei ole see teema võõras. Oleksin oluliselt enam ideid ellu viinud ning ilmselt ka rohkem saavutanud kui poleksin ebaedu peljanud.

Kõik eelpool kirjutatu ajendaski mind käesolevas postituses peamistele ebaedu põhjustele keskenduma. Seda ikka selleks, et juhul kui peaksite avastama, et mõni neist ka Teie puhul kehtib, siis saate nendega tegeleda ning põhjused elimineerida. See omakorda avab uksed edule. Esimene etapp muutuste toimumiseks, ongi põhjuse teadvustamine. Kui sellele järgneb ka tegutsemine parema tulemuse suunas võib igaüks meist edukaks saada!

Aga nüüd siis tuleb ka loetelu 5 peamisest ebaedu põhjusest:

  1. Otsustusvõimetus – üks, mis eristab edukaid inimesi ebaedukatest on võime otsuseid kiiresti vastu võtta. Lisaks ei muuda nad oma otsuseid kiiresti ega tihti. Samal ajal on vähem edukatel kombeks pikka mööda otsusteni jõuda ning muuta neid sagedasti ja rutakalt. Paraku ei saa see olla stabiilse ja kasvava edu alustalaks. Sellepärast harjutage ennast kiiremini otsustama ning olge oma otsustes kindlad. Ärge muutke neid ülepea ja tihti. Kui esialgu tundub see raske, siis vaadake, kas Teie kohta võiks kehtida ka 3. põhjus. Kui jah, siis proovige esmalt sellega tegeleda ning suure tõenäosusega on Teil seejärel lihtsam ka otsuseid vastu võtta.

2. Tegevuste edasilükkamine – ettevaatust! See põhjus võtab ära kõik meie edu võimalused. Öeldakse küll, et tark ei torma, aga kui kohustuste edasilükkamine hakkab pärssima meie edu, siis tuleb sellest tegelasest vabaneda. Reeglina ei toimu iseenesest midagi ning tegemata tegevustel on kombeks kuhjuda. Need omakorda hoiavad meid rahutuna ning ei lase täielikult lõõgastuda. Ka minul on olnud olukordi, kus üritan lükata vajalikke tegevusi tulevikku. Viimati näiteks eelmisel kevadel magistritööd kirjutades. Teadsin, et keegi teine minu eest seda valmis kirjutada ei saa, aga ometi lükkasin alustamist aina edasi. Mõtlesin, et teen seda järgmine nädal, järgmine esmaspäev, homme jne. Otsisin omale asendustegevusi, samal ajal mõistes, et need mulle meelelahutust ega lõõgastust ei valmistanud. Lõpuks olin oma närve kulutanud ja ennast stressanud tegevusega, mida ei olnud alustanudki. Õnneks suutsin ennast siiski ühel hetkel kokku võtta ja mõne kuu pärast oli mul magistrikraad käes 🙂Tihti esineb tegevuste edasilükkamist inimestel, kes muudkui ootavad õiget aega tegutsemiseks. Alati on neil põhjenduseks ka mõni vabandus varnast võtta. Küll ei ole ilm soodne, idee piisavalt küps, vajalikke oskuseid vms. Aga uskuge mind, pole parimat aega, kui nüüd. Alustage sealt, kus hetkel olete nende vahenditega, mis Teil parasjagu on. Tegutsemise käigus annab elu teile edasipidi uued vahendid. Põhjuste otsimine on vaid oma tegevusetuse välja vabandamine. Iga põhjus aga, nihutab Teie eesmärgite saavutamise Teist aina kaugemale. Need, kes tundsid, et see võiks nende kohta käia, siis teadke, nn. õiget aega ei tule KUNAGI. Alustage juba TÄNA. Kui minul tekib soov tegevusi edasi lükata, siis aitab mind lihtsalt kuskilt otsast alustamine. Näiteks plaanides blogipostitust, teen esimese asjana valmis faili ja kirjutan postituse pealkirja. Uskuge mind, kui algus on tehtud (olgu see nii väike samm, kui tahes), siis jätkamine on juba oluliselt lihtsam. PROOVIGE ISE!Esimesed kaks põhjust on justkui vennad, kes käivad tihti käsikäes. Vabanege neist esimesel võimalusel!

3. Elueesmärgi puudumine – jah, nii on, kui olete jätnud peamise elueesmärgi määratlemata, siis kobategi justkui pimeduses. Kuidas ongi võimalik teha õigeid valikuid ja otsuseid, kui puudub siht? Sellisel juhul olete nagu reisijad, kellel pole aimugi, kuhu tee teid viib. Jääb üle usaldada juhti ning olla lihtsalt kaasreisija. Saate loota heale õnnele ja, et sihtkohaga veaks. Õnn võibki naeratada, aga ka see ei tähenda veel, et te selle ära tunnete või seda hoida oskate.Nii, et tunnistage nüüd üles! Kellel teist pole selgelt sõnastanud oma peamine elueesmärk? Statistika juurde tagasi tulles, siis vaid 2% inimestest on seda teinud ning enamus ülejäänud 98 protsendist töötavad nende heaks. Kui aus olla, siis veel mõned aastad tagasi olin ka ise üks 98 %-st. Tänaseks olen oma elueesmärgi määratlenud, paberile kirjutanud ning seda mitmeid kordi ka kohandanud. Tean omast kogemusest, et tegelikult ei olegi see nii raske, kui tunduda võiks. Võtke lihtsalt kirjutusvahend ja paber ning kirjeldage oma ideaalelu: milline on sellisel juhul Teie staatus, kellega ja millega soovite end ümbritseda, mida omada, kuidas elada, millega tegeleda, mida endast järeltulevatele põlvedele alles jätta jms. Tehke seda esimesel võimalusel ning oletegi ennast nihutanud lähemale 2 %-le inimestest, kellel on oluliselt suuremad eduvõimalused, kui ülejäänutel.Boonusena vähendab elueesmärgi määratlemine ka paljude teiste ebaedu põhjuste mõju. Näiteks nagu otsustusvõimetus ja tegevuste edasilükkamine. Teades oma peamist eesmärki elus, on teil palju lihtsam õigeid otsuseid vastu võtta. Rääkides tegevuste edasilükkamisest, siis ka seda ei tee Te nii kergekäeliselt, kui teate, et selle tegevuse sooritamine viib teid elueesmärgile oluliselt lähemale.

4. Puudulik enesedistsipliin – kui soovite saada edukaks, siis tuleb Teil ennast distsiplineerida. Võtke eeskuju sportlastest – nemad suudavad ennast pidevalt kontrollida ning iseseisvalt eesmärgi nimel arendada/treenida. Neil on küll treenerid ja toetajad, kes neid juhendavad ning motiveerivad, aga ennast sundima järjepidevalt trenni tegema peavad nad ise. Tegelikult ei erinegi sport või ettevõtlusest eriti. Samas on eduka ettevõtluse puhul oluliselt suuremad ja tulusamad “auhinnad”, kui ükskõik millise spordiala puhul. Samaväärset tasu (kasum), mida saavad paljud head ettevõtjad makstakse vaid üksikutele maailma parimatele sportlastele. Ja sedagi mitte just igal spordialal. Seega, olles distsiplineeritud ettevõtja, võite üsna kiiresti saada edukaks ning tagada sissetulek, millest olete unistanud.Öeldakse, et selleks, et valitseda maailma, peate suutma valitseda iseennast. Olgugi, et enesevalitsemine üks raskeimaid tegevusi, millega kokku puutume, on auhinnaks selle eest edu ettevõtmistes. Teil tuleb vaid ohjad enda kätte haarata ja olla järjepidev. Soovitan ka siinkohal alustada väikestest sammudest. Näiteks võite esialgu alustada sellest, et teete igal hommikul esimese asjana peale ärkamist oma voodi korralikult ära. See tundub naeruväärne soovitus, aga tegelikult on see mitmeti kasulik. Edukas ülesande sooritus (korras voodi), annab Teie ajule signaali, et alustasite päeva õnnestunud ülesandega. See omakorda innustab Teid järgmiste tegevuste juurde asuma. Samuti on sellise lihtsa ülesande puhul, nagu seda on voodi korrastamine vaja ennast vähem tagant sundida ning samuti ka kergem distsiplineerida. Järgmise sammuna muutke üks haaval omale harjumusteks tegevused, mida peaksite järjepidevalt tegema, et eesmärgini jõuda. Nii muutuvad need harjumusteks ning Te teete neid mõtlematult, kulutades selliselt nii nendele tegevustele kui ka enese motiveerimisele oluliselt vähem energiat.

5. Püsivuse puudumine – olenemata sellest, mida te meediast või mujalt kuulnud olete, siis paraku ei saavutata edu üleöö. Te võite küll heale õnnele loota ja alati on võimalus, et õnn naeratabki ning Teie tegemisi saadab edu. Samas, nagu juba ka eelnevalt mainisin, ei jää see tihtipeale kauaks kestma. Selleks, et tagada pikaajalist edu ei ole muud võimalust, kui olla järjepidev. Meil on kombeks esimeste takistuste puhul alla anda. Siiski aitab just püsivus ületada kõik takistused. Ma ei pea silmas, et peaksite kümneid kordi n-ö peaga vastu seina jooksma. Sellegi poolest ei tohiks esimesed takistused olla eesmärgist loobumise põhjuseks.Vahel on ka nii, et mõnda ideed teostades annab elu takistustega korduvalt mõista, et oleks targem oodata või hoopis keskenduda uuele sihile. Sel juhul usaldagegi oma sisetunnet ning tehke otsus, kas jätkata või mitte. Samas ei tohiks sisetunnet kasutada vaid ettekäändena oma eesmärkidest loobumisel, olles silmitsi esimeste takistustega. Kui kõik inimesed nii toimiksid, siis ei oleks meil elektrit, autosid, lennukeid ega teisi mugavusi, mis tänapäeval meile iseenesest mõistetavatena tunduvad.

Vot nii on lood ebaedu põhjustega. Miks ma keskendusin ebaedu faktoritele selle asemel, et loetleda põhjuseid, mis tagavad edu? Aga sellepärast, et ma tuginen oma isiklikule kogemusele. Minu puhul olid mõjusamad just need muudatused minu käitumismustrites, mille tegin kunagi alateadlikult selleks, et omale tagada edu. Tundsin, et pidin saama üle hirmust ebaõnnestumise ees. Teadmine, mis seda põhjustasid, oligi piisav hirmu eemaldamiseks ja soovitud tulemus tagamiseks. Loomulikult on ebaedu põhjuseid rohkem, kui viis, aga mina kirjutasin nendest, mida ise oluliseks pean. N. Hilli raamatus “Mõtlemist muutes rikkaks” on neid nimetatud lausa 33. Kes soovib, võib need sealt üles otsida. Igatahes on positiivne uudis see, et hea tahtmise korral on võimalik neist kõigist vabaneda! Ehk siis, kui piisavalt oma eesmärkidesse panustate ning ennast parandate ja arendate, siis ei takista miski Teid edukaks saamast.

Mina soovin kõigile edu eesmärkide teostamisel!

Viivika

19. aug. 2019

0 responses on "5 peamist ebaedu põhjust"

Leave a Message

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

top
© 2019 - Inspiratsiooni Instituut. kujundas funnelsmaster
X