Ma olen mitmes oma postituses kirjutanud motivatsioonist ja seda põhjusega. Tänapäeval on meil mitmeid rolle ning standardid kõrged, mistõttu tunneme vajadust olla suurepärased lapsevanemad, ideaalsed elukaaslased/abikaasad, kohusetundlikud töötajad või tööandjad, edukad ettevõtjad jne. Samas on meil jätkuvalt 24 tundi igas päevas ning igat oma tegevust perfektselt teha soovides jõuame lõpuks olukorda, kus tundub, et ei viitsigi enam väga pingutada. Eriti tihti juhtub seda ettevõtjatel siis, kui on suure hurraaga idee teostamist alustatud ja usutakse, et tulemused peaksid kiirelt saabuma. Paraku on õnnestumiseks reeglina vaja aega ning järjepidevat tegutsemist ning nii võibki juhtuda, et tekib motivatsioonipuudus, mis matab enda alla ka tegutsemissoovi.
Ettevõtlusega alustamisel on palju tegevusi, mis kõik ei pruugi alati olla kõige meelepärasemad. Selleks aga, et pikas perspektiivis jõuda elustiilini, mida edukate ettevõtjatega seostatakse, tuleb alguses pingutada ning teha ära ka need tööd, mida Sa pigem teha ei tahaks. Kui soovid oma ettevõtmiste vilju nautida on vaja käised üles käärida ja panustada maksimaalselt, et end maast lahti tõugata. Selleks, et Sul piisavalt kütust jaguks peaksid vaatama, et motivatsioonipuudus kimbutama ei hakka. Selle vältimiseks saan Sulle soovitada järgmiseid võtteid:
1. Pea meeles oma ideid ja eesmärke – need võiksid olla Sul üleskirjutatuna kogu aeg kättesaadavad.
2. Tuleta meelde oma “Miks?” – mõtle välja, miks Sa üldse tahad neid eesmärke saavutada. Näiteks on Sul eesmärk aastaga raamat kirjutada. Kui suudad välja mõelda, mille pärast on Sul seda vaja, siis oled oluliselt rohkem pühendunud. Kui selleks „Miksiks” on, et soovid luua omale passiivse sissetulekuallika, et tulevikus rohkem aega reisimiseks oleks, siis raamatuautorina on potentsiaalne võimalus selleks igal kirjanikul. Selline „Miks” innustab Sind oma igapäevarutiini lisama kirjutamise harjumust ja motivatsioonipuudus ei ole nii kerge tulema.
3. Ole positiivne – on üks selline laul, mis ütleb: „Igas töös leidub alati üks suhkrutükk, mis teeb pipratera magusaks.”. Sinul on vaja see lihtsalt enda jaoks üles leida. Selle asemel, et mõelda, kui tüütu on pakkumiste saatmine või e-mailidele vastamine ja palju aega see Sinu põhitegevuse arvelt võtab, saaksid positiivse hoiakuga leida igas tegevustes midagi, mis selles on head. Näiteks mõtle, et erinevatele ettevõtetele pakkumisi tehes laiendad oma võrgustikku ning saad vajalikku tagasisidet. Viimane aitab Sul samas täiendada oma toodet/teenust, või luua uusi ja veel paremaid.
4. Vali oma toetajaskond – kirjuta omale üles, kes võiksid Sulle tuge pakkuda erinevate raskuste tekkimisel. Kindlasti on Sul sõpru, kellega oma probleemkohti lahata, või kasvõi nendega lihtsalt välja kohvile minna. See aitab mõtted mujale viia ning asju teises valguses näha, kui motivatsioonipuudus kallale tuleb.
5. Ole tänulik – neil hetkedel, mil kõik meie ümber hakkab tumedates toonides paistma on vaja enda tähelepanu suunata oma elu helgemale poolele. Tänamise rituaal on selleks üks parimaid viise. See võib teatud olukordades tunduda keeruline, sest justkui polegi midagi, mille eest aitäh öelda. Samas usu mind, niipea, kui mõttes, esmapilgul elementaarsete asjade eest elukaaslast, vanemaid, last, elu, saatust, universumit, klienti vm tänad, hakkad järgemööda märkama aina rohkem seda, mille eest saaksid veel tänulik olla. Peagi avastad, et elu on kirev ning ka tegutsemistahe tuleb tagasi.
Kindlasti ei ole see nimekiri lõplik ja Sul on ka oma nippe, mida oled kasutanud, kui tunned, et motivatsioonipuudus ei takistab oluliste eesmärkide saavutamist. Kui need siiani on toiminud, siis jätka kindlasti ka nende kasutamist. Mina tõin välja need viis, mis on lihtsad ning kasutatavad igas olukorras. Samuti saan soovitada ka Inspiratsiooni Instituudi koolitust „Edustrateegia vundament”, mis on motivatsioonibooster neile, kellel seda hetkel vaja on ning ühtlasi aitab osalejatel oma perspektiivid paika seada läbi sisevaatluse ning praktiliste harjutuste.
Lõpetuseks üks mõte veel – perfektsionism on ülehinnatud! Ettevõtjana ei ole lihtsalt võimalik alati kõike ideaalselt teha. Peamine on, et asjad saaksid õigeaegselt tehtud ja oleks võimalik järgmiseid samme astuda. Perfektsust taga ajades võib see soov meid aga hoopis halvata ning tegutsemist takistada. Usu, ma tean, mida räägin! Ikka omast kogemusest. Arvest, et seni, kuni Sina mõtled, kuidas midagi ideaalselt ära teha on Su konkurendid juba turul.
Better done, than perfect!
Viivika