Hei, tegus naine! Kas teadsid, et ligikaudu 50 %inimestest seob ennast uusaasta lubadustega ja vaid 8 % neist suudab neid edukalt pidada? Jah… kõigest 8 %!!! Põhilised lubadused algavaks aastaks on: “Kaotan kaalu”, “Kulutan vähem”, “Teenin rohkem”, “Loobun suitsetamisest/alkoholist, “Muudan oma harjumusi tervislikumaks”, “Loen rohkem”, “Hakkan tegelema mõne uue hobiga” jms. Võib-olla tundsid ennast ära. Igatahes on kahjuks paratamatu tõsiasi, et uusaastalubadused ei tööta. Tervelt 30 % loobuvad oma lubadustest juba peale esimest nädalat. Ja-ja, mitte kuud, aga nädalat! Statistika ütleb veel, et meil on kombeks anda samu lubadusi keskmiselt 10 korda ilma, et neid täidaksime.
Kõlab hirmuäratavalt? Igatahes kui ma ise neid numbreid uurisin, siis tundusid need küll väga nukrad. Usu mind – minu eesmärk on ikka jätkuvalt Sind motiveerida. Muide, olen ka ise kogenud mitmeid kordi olukorda, kus 31. detsembril otsustasin, et algaval aastal plaanin oma harjumusi muuta, aga jaanuari teise nädala alguseks olen olnud üks nendest paljudest, kes jätkab ikka vana sissetallatud rada. Asi muutus siis, kui hakkasin oma eesmärkidele rohkem pühenduma ning uurisin, mida on vaja lisaks järjepidevusele selleks, et eesmärke saavutada. Kuna minu eesmärk Inspiratsiooni Instituuti luues oli, et aina rohkem naisi Eestis saaks oma unistusi täita ning endale antud lubadustest kinni pidada, siis alljärgnevalt toongi välja 6 põhilist punkti, mida eesmärke seades silmas pidada, et need siis ka realiseeruksid.
1. Pane eesmärgid kirja – just nii! Vastasel juhul on need vaid mõtted ja soovunelmad meie peas. Kirja panemine muudab need selgeks ja selgus ning piiritletus on üks olulisemaid eduvõtmeid. Muide, eesmärkide kirjapanek suurendab võimalust nende täitumiseks tervelt 42 %!!! Nii, et see nipp ei ole teenimatult siin nimekirjas esimesel kohal. Nii, et mida Sa ootad? Pane juba täna oma eesmärgid paberile. Kui oled seda teinud, siis võid seda ka visualiseerida näiteks joonistusena või fotokollaažina, hoides seda endale nähtavas kohas. Teadmine, kuhu soovid minna motiveerib Sind tegutsemist alustama.
2. Defineeri oma eesmärgi “Miks?” – see aitab Sul selgusele jõuda, kas eesmärk on ikka vajalik. Mõtle välja miks on Sul vaja seda eesmärki täita või mis ajendas Sind seda soovi taga ajama. Vahel juhtub, et meil on unistusi, mis on ajendatud millestki, mis tegelelikkuses ei olegi meile väga olulised. Näiteks eesmärk miljonäriks saada. Iseenesest ei ole sellel ju midagi viga. Eriti, kui see number meie pangakontol annab meile sisemise kindlustunde. Samas enamikul juhul võib see meid hoopis piirama hakata. Eriti kui tegelik eesmärk on omada võimalusi vabalt reisida, tegeleda mõne huvitava hobiga vms. Kujuta ette, et oled oma eesmärgi saavutanud ning pangakontol ilutsebki seitsmekohaline number. Mis juhtub siis, kui pead järgmisel päeval omale tikutoosi ostma minema? Reisipaketi ostmisest või sõpradega einestamisest rääkimata. Seega, oluline on teada, miks mulle see eesmärk vajalik on.
3. Eesmärgid peavad olema S.M.A.R.T – S – specific (täpne), M – Measurable (mõõdetav), A – Attainable (saavutatav), R – Relevant (kohane), T – Time specific (ajaliselt määratletud). Kui meie eesmärgid ei ole täpselt määratletud, siis ongi neid keerulilne mõista ja veelenam neid täita. Selle asemel, et kirjutada: “Sooviksin omale ideaalset keha”. Pane kirja: “Soovin tervislikul moel kaotada 5 kg”. Nii on see ka mõõdetav ning Sa tead, millal oled oma eesmärgi saavutanud. Soov kaotada 5 kg on lisaks ka saavutatav ja kohane inimesele, kelle kehakaal takistab tal ennast suurepäraselt tundmast igas olukorras. Või, kellel on oma keha tõttu madal enesehinnang. Kuna S.M.A.R.T eesmärk peab olema ka ajaliselt piiratud, siis tuleks sellele ka lisada kuupäev. Seega võiks olla hästi määratletud eesmärk näiteks selline: “Kaotan tervislikul moel 5 kg kuupäevaks x”.
4. Pane kirja, kuidas ennast eesmärgi saavutamise puhul premeerid – näiteks lubaomale mõni spapuhkus või mõnus massaaž kohe, kui eesmärk on saavutatud. Samuti võid väiksemaid preemiaid või autasusid lubada omale ka peale vahe-eesmärkide saavutamist. Näiteks kinokülastus sõbraga või maitsev õhtusöök perega mõnes õdusas restoranis.
5. Tükelda suuremad eesmärgid – tee need väiksemateks vahe-eesmärkideks. Siis ei tekita need stressi ning Sul on võimalik end tihemini premeerida Samuti on sammhaaval eesmärkide saavutamine oluliselt lihtsam. Jälgi kindlasti, et ka need saaksid kirja S.M.A.R.T põhimõttel. Inimene on kõige efektiivsem 24-48 tundi enne tähtaega, mistõttu vaata, kas saad mõned vahe-eesmärgid määrata selliselt, et neid on reaalne ära teha maksimaalselt 48 tunniga.
6. Aseta oma eesmärgid nähtavale kohale – see aitab ka alateadvusel nendega tegeleda ning samuti ei ole ohtu, et need meelest läheksid.
Käesolevaaasta algusest on küll juba mitmeid kuid möödas, nii et uusaastalubadustest on selleks korraks vist hilja rääkida. Samas on aga hea uudis see, et miski ei kohusta meid eesmärke seadma vaid 31. detsembril või 1. jaanuaril. Meil on voli teha plaane alates homsest kuupäevast ja kasvõi ainult ühe nädala kaupa. Seega, naine, paber-pastakas välja ja kärmelt eesmärke kirja panema! Seejärel ei ole muud, kui nende elluviimist alustada. Kui tunned hirmu ebaõnnestumise ees, siis loe minu postitust peamistest ebaedu põhjustest. Sellest võib hirmude ületamisel abi olla
Ah jaa, kui Sul on ideid, mida soovid teostada, siis peagi on võimalik liituda meie naisettevõtlust edendava inkubaatorprogrammiga, või registreeru kursusele “Miljonäride kursus naistele 2.0”, mis viie kohtumise käigus aitab Su ideed ärimudeliks muuta. Igatahes soovi korral kirjuta meile.
Eesmärkide rohket ja päikselist kevadet kõigile!
Viivika